8 kļūdas mēģinot tiesāties bez jurista palīdzības
1. Iesniegšu pieteikumu tiesā kad sagribēšu un ar kādam vajadzēs prasībām.
Pieteikuma iesniegšana konkrētajā tiesā ir atkarīga no dažādiem apstākļiem. Tā piemērām, noteiktajos gadījumos pieteikumu var iesniegt pēc atbildētāja dzīvesvietas, bet citos gadījumos pēc prasītāja izvēles (pēc prasītāja vai atbildētāja dzīves vietas). Pastāv arī gadījumi kad pieteikums iesniedzam pēc nekustāma īpašuma atrašanas vietas. Ja šī prasība nav ievērota, tiesai ir pamats atgriezt pieteikumu.
Prasībai jābūt pamatotai un likumīgai. Prasības pieteikuma noilguma termiņš arī ir dažāds. Vienā gadījuma prasības noilguma termiņš var būt divi mēneši, citi gadījumi vispār nav nepakļauti noilgumam.
Noilguma termiņa notecējums ir pamats prasības pieteikuma noraidīšanai. Protams noilguma termiņu var atjaunot, bet ne visos gadījumos un tās ir ļoti sarežģīts process.
2. Paskaidrošu tiesai visu saviem vārdiem, tiesnesis visu sapratīs.
Tiesai nav tiesības mainīt prasības pamatojumu vai priekšmetu, tās ir prasītāja tiesības. Piemērāma, pirms lūgt izprasīt pierādījumus ir jāsaprot kādus faktus tie apstiprinās.
3. Es redzēju pa televīziju kā norisinās tiesas process un apmeklēju tiesas sēdes citās lietās.
Tas tiesas process ko rāda televīzijā atšķiras no reālā procesa. Turklāt atkarīgi no tiesas vai konkrēta tiesneša tiesas process var kardināli mainīties. Tā piemērām vienā tiesā katrs tiesnesis vada sēdi dažādi, un pat vienādu prasības pieteikumu gadījumā spriedums var būt atšķirīgs.
4. Man ir taisnība, to pat muļķis sapratīs.
Taisnību nepieciešams pierādīt. Tiesa to neizdarīs prasītāja vietā. Pat ja taisnība ir acīmredzamā, bet nav pierādījumu, pastāv lielas izredzes zaudēt lietā.
5. Internetā visu var atrast, pats visu izdarīšu.
Nepastāv tipveida pieteikumi vai lietas, katra lieta pat viss vienkāršākā ir individuāla un atšķira no citām līdzīgam lietā.
6. Man ir vienkāršā lieta, un jurists nav nepieciešams.
Prakse liecina, ka parastās lietas, piemēram parāda piedziņa ar pamatojuma dokumentiem, pēc pieteikuma iesniegšanas var būtiski sarežģīties. Kā rezultātā pieteicējam nepietiek zināšanu un pieredzes lai panāktu labvēlīgu tiesas spriedumu.
7. Tiesas darbinieki man palīdzēs.
Tiesa un tiesas darbinieki nesniedz juridiskās konsultācijas. Viņiem ir citi pienākumi.
8. Apelācijas vai kasācijas instances tiesā atcels lēmumu.
Kā liecina statistika, apelācijas vai kasācijas tiesas atceļ tikai nelielu daļu pirmās instances tiesas spiedumus. Panākumu atslēga ir jau pirmās instances tiesā veikt padziļinātu darbu.