Kā neiekulties nepatikšanās pārreģistrējot automašīnu
Daudzi pārdodot transportlīdzekļi ar atvieglojumu uzelpo, ka ir atbrīvojušies no vecas automašīnas un ar prieku uzsāk jaunās automašīnas meklēšanu. Bet praksē viss nav tik vienkārši, ir vairāki “zemūdens akmeņi” par kuriem ir jāatceras. Šajā rakstā autors aktualizēs tēmu par dažiem transportlīdzekļa parakstīšanas niansēm, proti, kas jāņem vērā pārdodot transportlīdzekli.
Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) publicēto informāciju, jau no 2016.gada 1.aprīļa CSDD piedāvā drošu, ērtu un kontrolējamu transportlīdzekļu īpašnieku maiņu e-vidē. Transportlīdzekļa īpašnieka maiņa izmantojot e-vidi notiek sekojoši:
1. īpašniekam (pārdevējam) ir jānoņem transportlīdzeklis no uzskaites atsavināšanai Latvijā;
2. jaunai īpašnieks izdara atzīmi reģistrā, ka vēlās iegādāties konkrēto transportlīdzeklī;
3. pārdevējs 5 dienu laikā apstiprina īpašnieka maiņu;
4. pircējs 5 dienu laikā reģistrē transportlīdzekļi CSDD nodaļā.
Iepriekš aprakstīto transportlīdzekļa īpašnieka maiņas kārtību nosaka Ministru kabineta 2010.gada 30.novembra noteikumi Nr.1080 “Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi”.
Bet, kā tas bieži vien gadās, praksē viss notiek nedaudz savādāk. Pārdevējam CSDD e-vidē apstiprinot īpašnieka maiņu, ieraksts CSDD datu bāzē par īpašuma tiesībām nepazūd, bet informācija tiek papildināta ar pircēja datiem un norādi par īpašumtiesību apliecinājumu, kas savukārt piešķir pircējam tiesības reģistrēt transportlīdzekli CSDD savā vārdā, saņemot transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību. Pircējs juridiski iegūst īpašumtiesības tikai pēc transportlīdzekļa reģistrācijas apliecības saņemšanas un kamēr tās nav izdarīts, par pārkāpumiem ceļu satiksmē atbildīgs būs pārdevējs.
Ceļu satiksmes likuma 43.2 panta pirmā daļa nosaka, ka administratīvo sodu par apstāšanās vai stāvēšanas noteikumu pārkāpumu, ja tas konstatēts bez transportlīdzekļa vadītāja klātbūtnes, piemēro transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā norādītajam turētājam vai, ja turētājs nav norādīts vai transportlīdzeklis noņemts no uzskaites, — transportlīdzekļa īpašniekam (valdītājam).
No augstāk minētā likuma panta sacīnāms, ka piemērojot administratīvo sodu, bez transportlīdzekļa vadītāja klātbūtnes, sodu piemēro transportlīdzekļa īpašniekam vai vadītājam. Policijas darbinieki administratīva pārkāpuma lietas ietvaros, veicot transportlīdzekļa īpašumtiesību pārbaudi konstatēs, ka transportlīdzekļa īpašnieks ir pārdevējs un administratīvo sodu piemēros viņam, kaut gan īpašnieka maiņa jau ir apstiprināta.
Līdzīgā situācija ir arī ar pārkāpumiem kuri fiksēti ar foto vai video iekārtam saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 43.6 panta otro daļu.
Vēl neparastāka situācija notiek kad transportlīdzeklis tiek nodots realizācijai licenzētājam auto tirdzniecības uzņēmumam. Gan Ceļu satiksmes likuma 43.2 panta pirmajā daļā gan 43.6 panta otrajā daļa ietverts vienāds regulējums attiecībā uz pārkāpumiem, ja pārkāpums izdarīts ar transportlīdzekli, kas nodots tirdzniecībai (tam uzstādītas tirdzniecības valsts reģistrācijas numura zīmes vai tas reģistrēts tirdzniecības reģistrā), administratīvo sodu piemēro komersantam, kurš veic attiecīgā transportlīdzekļa tirdzniecību.
Tātad atbildi par izdarītajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē piemēro komersantam, kurš veic attiecīgā transportlīdzekļa tirdzniecību, bet ja komersants transportlīdzeklis ir pārdevis, bet pircējs nav reģistrējis transportlīdzekļi CSDD nodaļā (nav izņēmis reģistrācijas apliecību), saskaņā ar CSDD datu bāzi transportlīdzekļa īpašnieks ir persona kurā nodeva transportlīdzekli komersantam realizācijai un atbildība par izdarītajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē piemēros tieši viņai. Notiek atbildības atgriezeniskā saite vecajam īpašniekam par to pat nezinot.
Saņemot sodu par administratīvo pārkāpumu kas bija izdarīts ar sen pārdoto automašīnu, vecajam īpašniekam noteikti ir jāizmanto Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktās tiesības un jāapstrīd piemēroto sodu.